Storyboard'un Reklam Filmindeki Önemi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Storyboard'un Reklam Filmindeki Önemi
20.03.2020

Storyboard’ın ingilizceden çevirisi “hikâye tahtası” olsa da biz buna hikayenin resme aktarılışı diyebiliriz. Günlük yaşantımızda hepimiz bir şeylerin planlarını yaparız. Hatta bunu yazıya dökerek aktarım gerçekleştiririz. Storyboard da bir filmin görüntü açısı her değiştiğinde bunları çizim ve yazılarla destekleme aracıdır. Bu çizimlerde senaryo, kamera açıları,  oyuncu kostümleri ve objelerin yerleri açıkça gösterilir. Her karede diyaloglar çizimlerin alt kısmında bulunur.

Çekim sırasında büyük yardımı olan storyboardların çekimden önce tamamlanmış olması gerekir ki müşterinin kafasındaki soru işaretlerini giderebilsin. Şayet bir reklam ajansı iseniz, müşterinize bu küçük kağıtlarla güzel bir fragman sunmuş ve olası olumsuzlukları çekimden önce önlemiş olursunuz. Özellikle büyük bütçeli kampanyalarda storyboardlara duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ürününüzü ortaya koymadan önce size bir yol haritası oluşturacak olması, muhtemel çıkmaz sokakları size önceden bildirecektir. Kısacası bu küçük kağıtlar, çekim aşamasında size hem zamansal hem de finansal olarak büyük kolaylıklar sağlar.

Reklam prodüksiyonu bir reklam ajansı için de oldukça prestijli bir projedir. Öncelikle iyi bir senaryo yazılması ve bu senaryonun da çekim aşamasında korunması gerekir. İlgili mesajların reklam yazarının istediği şekilde oyuna dökülmesi de konunun gidişatının korunması adına oldukça önemlidir. Filmin içindeki kurguda yeterli seviyede yansıtılamamış duygular kameraya direkt olarak amatör bir şekilde yansıyacaktır ve ciddi eleştirilere maruz kalacaktır. İyi bir prodüksiyon için iyi bir hikâyeye, iyi bir çekim ekibine ve iyi oyunculara ihtiyacınız vardır.

Eğer siz de bir reklam ya da tanıtım filmi çekmek istiyor ve tam aklımdakini yansıtsın diyorsanız bu konuda uzmanlaşmış Ted ajans ile çalışabilirsiniz.