Influencer Marketing Ajansı Nasıl Belirlenmelidir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Influencer Marketing Ajansı Nasıl Belirlenmelidir?
30.04.2022

Influencer Marketing Ajansı Nasıl Belirlenmelidir? 

Başarılı bir influencer kampanyası için zaman ve çaba çok önemlidir. Markaların doğru influencer ile çalışması veya doğru sosyal medya platformunu belirlemesi zor olabilir. Bu gibi durumlarda markalar, kötü seçimler yapmamaları için hizmetlerini ve ürünlerini doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak ve pazarlamak için influencer pazarlamacılarla çalışmaya karar verirler. Tüketicilerin %78'inden fazlası sosyal medyada tavsiyeye değer veriyor. Bu rakam her geçen gün Influencer kirliliğinden dolayı düşse de yine de hatrı sayılır bir kitle tarafından hala Influencerlerden etkileniliyor. Bu nedenle, giderek daha fazla marka, ürün veya hizmetleri tanıtırken etkileyicilerle ortaklık kuruyor. Günümüzde bu şekilde yapılan iş birliklerinde ciddi bir artış var.

Etkileyici Pazarlama Ajansı Nasıl Belirlenir?

• Sektör referanslarını ve deneyimlerini araştırarak başlayabilirsiniz.

• Belirlediğiniz etkileyici pazarlama ajanslarının bir listesini yaparak geçmiş ve mevcut müşterileri araştırın

• Seçtiğiniz influencer pazarlama ajanslarının herhangi bir etkiyle çalışıp çalışmadığını öğrenin. Tanıtmak istediğiniz ürün veya hizmet, bir ajans portföyü etkileyicisiyle etkili bir şekilde eşleşiyor mu?

• Ajansın ne tür müşteriler ve sektörlerle çalıştığını öğrenin.

• Belirlediğiniz acente ile çalışmaya başlamadan önce acentenin iş süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

• Hesabınızı kimin yöneteceğini, rapor talep edeceğinizi, haftalık veya aylık çalışma saatlerinizi bilmeniz önemlidir.

• İyi iletişim kuran ve süreçleri hakkında sizi eğiten ajanslarla çalışın

• En önemli kriter bütçenize uygun olmasıdır.

• Seçtiğiniz etkileyici pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce önceki kampanyalar hakkında bilgi edinin. Başarılı kampanya stratejileri hakkında fikir vermelerini isteyin, bu örneklerden örnekler vermelerini isteyin

• Hedefleriniz ve beklentileriniz hakkında bilgi verin ve kendilerinin bildiklerini bilin.

Doğru İnfluencer Pazarlama Ajansını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Acentelerin kısa bir listesini yapın, mevcut ve eski müşterilerini araştırın. Hangi etkileyicilerle çalıştıklarını kontrol edin. Birlikte çalıştıkları sektörleri ve müşteri türlerini araştırın. Bütçenizi, bir ajansın birlikte çalıştığı birkaç etkileyicinin maliyetiyle karşılaştırın. Çok değerli makro-influencerlarla çalışıyorlarsa, nişinize uygun mikro-influencerlarla çalışan başka bir organizasyonu düşünmek isteyebilirsiniz.

Süreci Değerlendirin

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Bir Acente ile çalışmaya başlamadan önce, iş süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Yeni bir projeye nasıl başladıklarını ve stratejilerini ve kampanya arka planlarını tanımlamak için hangi kriterleri kullandıklarını sorun. Ayrıca, kiminle iletişime geçeceğinizi bilmek için hesap yöneticinizi de tanıyın. Raporlama (haftalık, aylık vb.), çalışma saatleri hakkında her şeyi bilmeniz gerekir. Kullandıkları süreçler hakkında iyi ve açık iletişim kuran ajansları arayın.

Bütçenize uygun bir temsilci bulmaya çalışın. Etkileyici ajanslarla çalışmaya başlamadan önce ne tür kampanyalar yürüttüklerini sorun. Influencer Marketing Ajansı olarak uyguladıkları başarılı kampanya stratejilerinden örnekler isteyin.

Bir ajansla çalışmaya başlamadan önce hedeflerinizi ve beklentilerinizi net bir şekilde tanımlamanız gerekir. Bir kampanyanın sonuçlarını ve başarısını ölçmek çok önemlidir, bu nedenle bir ajansın onu nasıl yönettiğini öğrenin.

Influencer İle İlişkilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler İçerik Detaylarını Tanımlama

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? İnfluencer ile çalışırken önceliklerinizden biri içerik detaylarını tanımlamak olacaktır. Hazırlanacak içerik konseptinin türü, kullanılacak içeriğin formatı, sosyal ağda kullanılacak ve internette paylaşılacak hashtagler gibi birçok konuyu önceliklendirmeniz ve tanımlamanız gerekiyor. İçerik çalışmalarının detayları sözleşmelerinizde de paylaşılmalı ve şartlara dâhil edilmelidir.

Sponsorluk Ayrıntılarınızın İçeriğe Nasıl Dâhil Edileceğini Belirleyin

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Sponsorlu içerikte, Influencer hesapları, içerik paylaşımlarındaki hazırlanan içeriğin bir marka sponsorluğunda yapıldığını belirtir. Bu sponsorluk sözleşmelerinde markanızın içerikte nasıl yer alacağı ve bu sponsorluk beyanının hangi bölümlerinin paylaşılacağının belirtilmesi önemlidir. Genel olarak marka sponsorluğundan araştırma gövdesinin başında bahsedilmiştir. Yaptığınız araştırmaya bağlı olarak, etkili ajanslarla yaptığınız anlaşmalara bu yönlendirme bilgilerinin nasıl paylaşılacağını eklemeniz gerekecektir.

Sözleşmenin Detaylarının Hukuki Geçerliliği Hakkında Bir Avukata Danışın

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Sözleşmenizin geçerliliğini, hukuki değerini ve tam olarak riayet edilmesini sağlamak için bir avukata danışabilir veya bu sözleşmeleri bir avukatla hazırlayabilirsiniz. Anlaşmanın yasal olarak geçerli olması için noter tasdiki de gerekebilir. Yaptığınız anlaşmalarda bu ayrıntılara dikkat etmeniz, birlikte çalıştığınız kişilerle daha profesyonel şartlarda çalışmanızı sağlar.

Bu Sözleşmeyi Kiminle İmzaladığınıza Çok Dikkat Edin

Sözleşme imzalarken bu sözleşmeyi imzalayan kişi veya kişilere dikkat etmelisiniz. Sözleşmenin taraflarının sözleşmenin gereklerini yerine getirmesi gereken kişiler olması da önemlidir. Çünkü bu sözleşme taleplerinden veya ödeme sorunlarından kimin sorumlu olduğunu açıkça belirlemek gerekir.

İş Yaptığınız Kişilerin Markanızı En İyi Şekilde Temsil Ettiğinden Emin Olun

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? sözleşme şartlarını oluştururken markanızı korumak ve geliştirmek için belirli koşullar tanımlayabilirsiniz. Bu koşullar arasında marka imajınızla çelişebilecek içerik üretmek, konuşulan dil, rakiplerle iş yapmamak gibi çeşitli detayları dahil edebilirsiniz. Markanın kurumsal imajıyla çelişen araştırmalar yapmak ve bunu sözleşme hükümleriyle engellememek, tüketiciler nezdinde markanın imajını zedeleyebilir.

Sözleşmenin Yasal Geçerliliği

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Influencer ile çalışırken, sözleşme şartlarının yasal yükümlülükler taşımasını sağlamak için gerekli adımları atmalısınız. Sözleşmenin taraflarının tüm koşulları yerine getirebilmesi veya uyulmaması durumunda onları sorumlu tutabilmesi için sözleşmenizin yasal olarak uygulanabilir olması gerekir. Bu aşamada, avukat ile noter arasında sözleşmelerin imzalanması ve sözleşmenin onaylanması gerekecektir. İşinizi bu şekilde yasal olarak güvence altına almak, bir kaza durumunda söz sahibi olmanızı sağlar ve bu anlaşmalar ilgili her iki tarafı da korur.

Influencer Pazarlama Ajansları Ne Yapar?

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? Marka sayısının her geçen gün arttığı günümüz dünyasında pazarlama faaliyetleri çok hızlı bir şekilde artmıştır. Hem sosyal medya hem de geleneksel medya kanallarında yürütülen bu çalışmalar markalara görsel getiri, itibar ve karlılık sağlıyor. Günümüzün yoğun rekabet ortamında, bir müşteriye sadece kaliteli bir ürün veya hizmet sunmak yeterli değildir. 

Sebebi ise onlarca, yüzlerce hatta binlerce marka arasında öne çıkmanın zor olmasıdır. Günümüzde internet teknolojisinin ve imkânlarının gelişmesi birçok alanda olumlu etkiler yaratmıştır. Bu olumlu etkilerin markaların pazarlama çabalarına yansımalarından elbette kaçınamayız. Geleneksel medyada gördüğümüz tanıtım faaliyetleri günümüzde sosyal medyada da yer almaya başlamıştır ve bunlar arasında en etkili yöntemlerden biri de influencer marketing ajansları tarafından geliştirilen pazarlama çalışmalarıdır.

Son zamanların en popüler pazarlama stratejilerinden biri olan influencer pazarlamanın Türkçe karşılığı olarak “InfluencerMarketing” terimini kullanabiliriz. Kitle iletişiminin giderek azaldığı günümüz koşullarında kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerinin değeri bu yöntemi etkili kılan detaylardan biridir. 

Geniş kitlelere başarıyla ulaşan Influencer pazarlama çalışmaları, markalar tarafından titizlikle yürütüldüğünde olumlu sonuçlar vermektedir. Profesyonel seçim ile bu pazarlama yöntemi başarıyla uygulandığında; Karlılık, dijital itibar ve tanınma gibi önemli konularda markaları savunuyor. Bu noktadan yalnızca Influencer pazarlama ajansları sorumludur.

Etkileyici Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Influencer marketing ajansı nasıl belirlenmelidir? En basit tabirle influencer marketing şirketleri, markaları kitleleri etkileyecek fenomenlere yakınlaştırma görevini üstleniyor. Bir influencer ajansının ana sorumluluklarından biri  dijital pazarlama kampanyaları oluşturmaktır. İyi bir influencerajansıyla çalışmak çok önemlidir, çünkü birden fazla kampanya düzenleme görevi merkezidir. Bu konudaki yanlış tercihler marka itibarına ve dijital pazarlama stratejilerine zarar vermektedir.

Doğru ve başarılı influencer pazarlama ajansları ile çalışmak dijital pazarlama için büyük önem taşıyor. Bu nedenle iş birliği yapılacak etkili ajansların belirli özelliklere sahip olması gerekir. Etkili bir ajans belirli zamanlarda araştırma yapar ve doğru yolu izlemek için veri toplar.

Sizler de tüm Influencer çalışmalarınız için bizden teklif alabilirsiniz