Marka İsmi Bulma

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Marka İsmi Bulma
07.05.2022

Marka İsmi Bulma 

Marka isim çalışması firmaların en çok zorluk çektiği konuların başında gelmektedir. Dünyada markalaşmaya verilen önem arttıkça isim bulmakta tescil alanı daraldığı için zorlaşmakta özellikle 3 ve 4 karakterli marka oluşturma işlemleri gittikçe güç hale gelmektedir. Marka tescili alırken her iş kolunun tescil grubu ayrı olmasına rağmen küresel ticaretin artması ve ihracat ve ithalat işlemlerinde marka tescilin zorunluluk haline gelmesi ile yeni marka oluşturma işlemlerinin önemi katlanarak artmıştır. Marka isim çalışması yapılırken markanın hizmet etmesi gereken akılda kalıcılık, kolay hatırlanabilir olma, dikkat çekicilik gibi kriterlerin yanında dikkat edilmesi gereken hususları alt başlıklarımızdan detaylıca öğrenebilirsiniz 

Marka İsmi Bulunurken Türkiye'de Marka Tescil Müsaitliği

Marka İsmi Bulma , Marka tescil ile her türlü sektörde kullanılan ve kişilerin mevcut bulmuş oldukları isimlerin kendilerine özel kalabilmesinin sağlayan bir uygulamadır. Marka tescil işlemleri için gerekli yerlere evraklar ile başvuru yaparak sürecin tamamlanması beklenir. Bunun yanı sıra marka tescilleri firmanın Dünya üzerinde istediği bir ülkede sadece bu isimle kendi adına herhangi bir kuruluşu hizmet sunabilmesi için gerekli olan bir işlemdir. 

Marka tescil işlemlerini gerçekleştirebilmek için gerekli olan bazı evraklar bulunur. Bu evraklar içerisinde vergi levhası, imza sirküleri, işyeri kira kontratları ve benzeri gibi evrak çeşitleridir. Bu evrakların tamamlanması ardından marka tescil firmalarına belirli bir ücret karşılığında başvuru yapılabilir. Başvuruların sonucuna bağlı olacak şekilde marka tescillenmiş olur. Tescil işlemi sonrasında markaların üzerinde ve logolarında R işareti bulunur. 

Bu işaretleme markaların tescillenmiş olduğu ve sadece bu firma tarafından kullanılabilir olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği patent ofisi marka tescil müsaitliği olması durumunda, tüm Avrupa ülkelerinde ve aynı zamanda Dünya üzerinde bu markayı kullanabilme yetkisine sahip olursunuz. 

Marka isim çalışması Marka kullanım yetkisi farklı biri tarafından kullanılamaz şekilde tercih edilebilir. Aynı zamanda daha öncesinden tescillenmiş olan bir ürün olması durumunda tekrardan o marka için tescil yapılamaz. Tescil yapılamayan marka için isim değişikliğine gidilmelidir. Bu durumlar vergi daireleri üzerinden sağlanırken, aynı zamanda imza sirküleri ve vergi levhası üzerinde de isim değişikliğine gidilmek zorunda bırakılabilir. Bu kontrollerin gerçekleştirme işlemleri firmalar tarafından kolayca sağlanır. Bu nedenle hem sosyal medya üzerinden hem de Dünya üzerinde her türlü alanda kullanılmak üzere tescillenmiş olan markaları tercih etmek durumu söz konusu olur.

Avrupa Birliği Patent Ofisi Marka Tescili Müsaitliği

Marka ismi bulma esnasında Avrupa birliği Marka tescil işlemleri Avrupa Birliği’nde de geçerli olabilmesi adına uluslararası bir platformda gerçekleştirilir ve markanın global olmasını sağlar. Kişiler tescil işlemlerini sağlarken, o markayı onaylamış ve artık sadece ben kullanacağım imajı vermiş olur. Birçok firma markanın tescilini alırken gerekli ödemeleri ve gerekli evrakları sunarak Avrupa Birliği’nde de kullanabilmek adına başvuruda bulunabilir. Bu başvuru işlemleri için müsaitlik durumları firma tarafından gerçekleştirilir. 

Marka isim çalışması sırasında  markaya isim bulmak sanıldığı kadar kolay olmadığı için yine patent başvurusu sırasında tescilleme işlemleri için gerekli firmalardan yardım almak gerekebilir. Firmaya isim bulunmasında zorluk yaşanıyor ise belirli seçenekler arasından tercih yapma imkânı da yine anlaşmalı ve kurumsal firmalar aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

Amerika Marka Tescil Müsaitliği

Marka ismi bulma Amerika'da ve çevre ülkelerde mevcut kurulmuş olan bir şirketin markasının tescil ettirilmesi durumu patent olarak adlandırılır. Bu patentin alınması o firmanın farklı kişiler tarafından ele geçirilmesi ve ismini kullanılmaması anlamına geldiğinden büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Amerika marka tescil müsaitliğini öğrenebilmek için firmalardan destek alınabilir. 

Sadece bu işlemleri gerçekleştiren patent firmaları, gerekli önlemleri alarak farklı isimlerin kullanılması konusunda da yardımcı olabilecek kapasitededir. Bunun yanı sıra marka tescil işlemleri her türlü ortamda kullanılabilecek şekilde tasarlanmalı, aynı zamanda farklı dillerde olması durumunda kötü bir anlama gelmemelidir. Marka ismi bulma konusu tescille değer kazandığı için Avrupa , Amerika ve yerelde yapılacak işlemler ile kanuni koruma hakkına kavuşur.

Marka isim çalışması Amerika marka tescil müsaitliği tescil edilecek markanın farklı anlamlar içermediği durumlarda kabul edilebilir. Farklı anlamların barındığı ve yabancı olarak tercih edilen her türlü şirket isimleri gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra onaylanabilir. Duruma göre onaylanmama gibi durumlar söz konusu olmaması adına gerekli olan önlemlerin öncesinden alınmalıdır.

Domain Adı Müsaitliği

Marka ismi bulma konusunda en önemli hususlardan biri Alan Adı müsaitliğidir. Eğer markanın alan adları ve dünya üzerinde kabul görmüş uzantıları dolu ise bu Web sayfası üzerinden yapılacak uygulamaları zorlaştıracaktır. Domain, firmaların kendi internet sitelerini kullanmış oldukları bir alt yapıdır. Bu alt yapıya bağlı olacak şekilde firmalar kendileri istedikleri isimleri internet adresi olarak kullanabilirler. İngilizce karakterler ve noktalama işaretleri olmadan kullanılan bu domainler, tüm dünyada kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan internet adresleridir. Aynı zamanda domain adının müsait olup olmadığı yine firmalar tarafından kontrol edilen bir işlemdir. 

Belirli bir ücret karşılığında domain alımları ve altyapı kullanımları firmalara sunulur. Şirketler. com – com.tr - .net ve benzeri gibi uzantılara sahip internet adreslerine kolaylıkla ulaşabilir. Bu uzantılar kullanılan alt yapı nedeniyle farklı olabilir. Aynı zamanda domain adı müsaitliği yok ise firmanın tescil edilmiş olan markası ve ismine benzer olan domainler içerisinden tercih yapılabilir. Bu tercihler yine firmalar tarafından belirtilerek yardımcı olunmaya çalışılır. 

Bunun yanı sıra domain müsaitliği olmayan durumlarda firmalar, kendi ismini en benzer olan isimlerden bir seçim yaparak domain oluşturabilirler. Aynı zamanda markalarını tescillemişler ise bu durumda o domaini geri almak için talepte bulunabilirler. Domain oluşturma işlemleri ücretli olarak gerçekleştirildiği için sürekli olarak tekrar edilecek bir durum değildir. Firma ismi domain olarak bir kere alınabilir.

Sosyal Medya Hesapları Müsaitliği

Marka ismi bulma sadece isim bulunca biten bir konu olmadığı için domain ile birlikte sosyal medyada marka adı ile örtüşen kullanıcı adlarının  müsait olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte en fazla tercih edilen uygulamalardan biri de sosyal medya hesaplarıdır.  Sosyal medyalar bir ürünün tanıtılabilmesi, aynı zamanda reklamının gerçekleştirilebilmesi adına kullanılan bir öğedir. Bu öğeler sayesinde firmalar baremini ve carisini yükseltirken aynı zamanda kendi isimlerinin de reklamlarını kolaylıkla yapabilirler. 

Bu nedenle akılda kalıcı ve sürekli olarak tıklanma sayısını yüksek tutabilmek adına yüksek kapasitede sosyal medya hesapları kullanılmalıdır. Ayrıca sosyal medya hesapları müsaitliğinin kontrolü gerçekleştirilmeli ve bu yönde bir isim belirlenmelidir. Müsait olmayan isimler için marka tescil alınabilir. Marka tescili alınan tüm sosyal medya hesapları, sadece firmaya özel olacağı için diğer benzer olan sayfalar kullanıma kapatılacaktır. 

Instagram, Facebook, Twitter linkedin benzeri gibi uygulamalar kullanılan ve şirketin ismi taşıyan her türlü sosyal medya hesabı tescilli olmak zorundadır. Bu tescil müsait diye özel firmalar tarafından gerçekleştirilirken, belirli bir prosedür uygulanarak sağlanır. Prosedürlere uyulmaması durumunda tesciller iptal edilecektir ya da onaylanmama gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Bu nedenle sosyal medya hesaplarının müsaitse diye kontrol edilerek gerekli tescil başvuruları gerçekleştirilmelidir. Müsaitlik ve tescil işlemleri için firmaların istemiş olduğu evrakları tamamlamak ve süreci takip etmek yeterlidir. Kısa süre içerisinde sağlanan bu işlemler İnternet ortamında da yapılabilir.

Başka Dillerde Kötü Anlama Gelmemesi

Marka ismi bulma  konusunda Firmalar kendi istekleri doğrultusunda markalarında kendilerini tanımlayan ya da belirli bir kısaltmalardan oluşan isimler kullanabilir. Bu isimler Türkçe olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda yabancı ülkelerde globalleşme ve reklam yapılabilmesi adına da yabancı olarakta tercih edilebilir. Her dilden tescil işlemleri gerçekleştirebilmek için bu isimlerin farklı anlamlar oluşturmaması ve kötü anlamlar taşımaması sağlanmalıdır. 

Bu nedenle birçok firma tescil işlemleri gerçekleştirirken gerekli olan kontrollerin yapılmasını ve düzenlemelerin gerçekleştirilmesi adına başvuruları tamamlamalıdır. Bu başvurular marka tescil adı altında belirli bir evrak karşılığında sağlanabilir. Herhangi bir usulsüzlük durumu ya da kötü anlam taşıyan isimler direkt olarak tescil merkezi tarafından reddedilecektir. Bu nedenle yapılan masrafın boşa gitmemesi adına seçilen isimlerin çok dikkatli bir şekilde belirlenmesi ve firmayı yansıtması oldukça önemlidir.

Avrupa Birliği’nde ya da Amerika'da kullanılan her türlü isimler kişiye özel olacağı için marka tescili adı altında her dilde kullanılabilecek şekilde özenle seçilmelidir. İhtiyaç duyulan her türlü marka tescil işlemleri için bizlere telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygun fiyat politikası ile birlikte ve size en uygun isimleri seçerek tescil açsından bir problem yaşamamanız adına deneyimli personellerimiz ile sizlere Ted innovation olarak yardımcı olmayı çok isteriz. Bulduğumuz ulusal ve global bir çok marka ismi ile bu alanda Türkiye'de en tecrübeli firmaların başında gelmekteyiz.