Micro Influencer Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Micro Influencer Nedir?
28.04.2022

Micro Influencer Nedir?


Daha az takipçi sayısı ile çok daha fazla etkileşim sağlaması, düşük bütçe ile çalışılması ve etkili takipçi yönetimi nedeniyle tercih edilir. Düşük bütçeli kampanyalara uygundur. Ortalama 10.000 ile 100.000 takipçisi vardır.

Micro influencerler, fenomenler gibi ünlü statüsünde değildir. Düzenli bir şekilde hayranları ile ve takipçileri ile etkileşimde ve genelde yüksek etkileşimli ve aktif kitleye sahiptir.
Her bir yoruma dönüş sağlar. Micro influencer takipçilerinin güvenini riske sokacak, herhangi bir ürünü takipçileri ile paylaşmaz. Farklı sosyal medya hesaplarında aktifte olsalar genelde Instagram daha çok kullanılır.
 

Reklam iş birliği Macro influencer’a göre çok daha azdır. Fakat uzun soluklu iletişim de yer alırlar.
Micro influencer ve Macro Influencer nedir sorusuna bakıldığında micro influencer ’ın özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bunlar;

 • Belli başlı konulara odaklanır.
 • Takipçi kitleleri kategori bazlıdır.
 • Etkileşimdeki oranlar takipçi sayısı ile ters orantıdadır.
 • Takipçi yorumlarına cevap vermekte, soruları cevaplamaktadırlar.
 • Samimi ve güvenilirdir.
 • Paylaşılmış olan içerik ile bağ kurmaktadırlar.
 • Yüksek dönüşüm oranındadır.
 • Düşük bütçelidir.

Markalar Micro Etkileyiciden Yararlanmalı mı?

Micro etkileyicilerin çok daha küçük takipçi bulunmaktadır ve çoğunlukla ünlü statüsünde değillerdir. Markalar ilgi seviyesine göre micro influencerlardan yüksek seviyede etkileşim alır. Örnek olarak seyahat sayfası olan micro influencer ile çalışan havayolu firması hedeflemiş olduğu kitleye bu sayede rahatlıkla ulaşır.
 

Micro influencer ve macro influencer nedir de micro kategorisinin markalar için yararlarından biri de genellikle macro influencerlardan çok daha az maliyetliliğidir. Maliyet açısından az olmasına yönelik istenilen etki fazlası ile yakalanır. Micro influencer özellikle Instagram’da yüksek seviyede etkileşimdedirler.

Markalara göre Doğru bir Influencer Seçimi Nasıl olur?
Sosyal medyada reklam yapmak isteyen markalar doğru seçimde bulunmak için bazen oldukça kararsız kalabilmektedirler. Markaların doğru influencer seçiminde micro influencer ve macro influencer nedir sorusunu yanıtlandırmak dışında ürün ve hizmetler ile uyumlu kararlar yapmaları gerekir.

Markalar seçim yaparken dönüşümün olmasını ve tanıtımların etki sağlamasını istemektedir.  Influencer seçeneklerine baktığımızda mega influencer takipçileri yüksek kategoriye dahil olsa da takipçilerin bir reklama odağı azdır.

Marka belirli bir hedef pazar için ürün ya da hizmet satıyorsa çok daha dar kitleleri hedeflemeli bunun içinde micro influencer ve macro influencer nedir konusunda çalışma yapılmalıdır. Mega influencerlar genellikle herkes tarafından tanınmış markalara yönelmektedir. Spesifik veya niş tanıtımlar mega influencerların işi olmamaktadır.

Micro Influencer İle İş Birliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Micro influencer ve macro influencer nedir sorusu içeriğinde Macro influencerlardan çok daha fazla micro influencer yer almaktadır. Bu yüzden ürününüze ya da hizmetinize uygun influencerı bulmak zordur. Gönderi türü tarzı ve görseller gibi özellikler her insana göre farklıdır. Bu sebeple, az takipçili influencer iş birliği yapılacağı zaman, marka imajı, ürün ve hizmetiyle uyuşup uyuşmadığına göre tercih yapılmalıdır.
 

Firma imajına uygun influencer’ı seçmek hedef kitleye ulaşma açısından kolay olacak ve tanıtım etkinliği artacaktır. Reklamı yapılan ürün, seçilen influencer’ın hedef kitlesinin, coğrafi konuma, yaşa, cinsiyete ve gelir seviyesine uygun olmalıdır. Reklamı olacak marka, influencer’ın sayfasının temas ve estetiği ile uyuşmalıdır. Micro influencer ve macro influencer nedir cevabı ile Influencer, tanıtımını yaptığı ürün ile ilgili samimi olmalıdır.
 

En başta da belirtildiği üzere micro influencer’ların 10.000 ile 100.000 arasında takipçi sayısı olduğu varsayılmaktadır. Bu sebeple iş birliği gerçekleştirilecek influencer’ın ilk olarak takipçi sayısını kontrolü gerekir. Para ile satın alımı yapılan takipçiye ‘’sahte takipçi’’ denmektedir ve sahte takipçi, sayı olarak yansıtılsa da ‘’beğen’’ ya da ‘’yorum’’ gibi herhangi bir işlem olmaz. Bu sebeple, influencer pazarlama da PR için sahte takipçisi olan influencer ile çalışıldığın beklenilen etki olmaz, bundan dolayı da dikkatli olunmalıdır.

Micro Influencer Pazarlamasının Avantajları
Instagram influencerları ile beraber çalışmanın başlıca avantajı yalnızca bir içerik ile çok sayıda kişiye ulaşır. Çok daha fazla Instagram takipçisi kazanabilmenin veya belirli ürüne ya da kampanyaya ilgi çekebilmenin kolay yoludur. Ancak sponsorlu Instagram içeriği pahalı olabilir ve her markada buna göre bütçe olmak durumunda değildir.


İşte micro influencerlar burada destek olmaktadır. Küçük takipçi kitlesi micro influencerlar, sponsorlu içerikler de düşük maliyetli ödeme talep etmektedirler. Böylece micro influencerlar ile çalışan markalar çok daha fazla tasarruf sağlayabiliyor veya paranın karşılığını fazlasıyla alabiliyor.

Macro Influencer ve Özellikleri

Takipçi sayıları 500.000 ile 1 milyon arasında değişiyor. Genellikle ünlü markalarca büyük ve global projeler için seçilmektedir. İçeriği genelde yüksek kalitededir. Popüler ve takipçi ile etkileşim sağlayacak konulardan oluşmaktadır. Macro etkileyiciler ayrıca devamlı organik bir şekilde büyüyen özel kitleye sahiptir. Macro, iyi bilinen ve ünlü etkileyicidirler.
Micro influencer ve Macro influencer nedir diye bakıldığında macro influencer’ın Özellikleri dikkat çekmektedir. Bunlar:

 • Aynı anda değişik konulara odaklanılabilir.
 • Çok daha fazla erişim gerçekleşen geniş kitlesi vardır.
 • Düşük sahte takipçi ve erişim oranı bulunur.
 • Yüksek profesyonellik düzeyine sahiptir.
 • Yüksek bütçelidir.
 • Marka işbirlikleri çok fazladır.

Uygun bütçeler ile birçok farklı kişiye erişim imkânı elde edebilir. Tek kişiye yüksek bütçe ayrılmaktansa,  farklı kişilere erişen micro influencerlar ile yüksek verim alınabilir.

Makro Influencer olabilmenin Artıları ve Eksileri, Markaya Faydası

 • Erişim gücü: Bu kişiler, mikro influencerlardan daha büyük kitlelere ulaşabilirler. Yakın tarihli çalışmada sosyal medya araştırmacıları, iki grubun kıyaslanmasını yaptı ve büyük olanın on kat fazla kişiye eriştiğini tespit etti. Macro influencer grubundakilerin ağ genişliği gücü, sitelere ya da ürünlere duyulan toplum ilgisi en üst noktaya çıkarmak isteyen kar amaçlı piyasa aktörlerini kendisine çekmekte olan bir faktördür.
 • Kitle sayısı: Konu kitleye geldiğinde grubun farklı avantajları bulunmaktadır. Macro içerik üreticileri, geniş ve çeşitli kitlelere ulaşabilir ve çeşitli tüketicilere ve konu başlıklarını hedeflemeyi isteyen markalar için ideal potansiyel taşımaktadırlar. Bir seviye küçük influencerlar, özel seçilen hedef kitlesine erişmek isteyen kuruluşlar için değerli çok daha küçük kitlelere göre ideal durumdadırlar.
 • Çok zaman alması: Bazı kuruluşlar için uygun içerik sunabilme yöntemleri seçmek, fazla sayıda zaman ve derin kitle için araştırma gerekmektedir. Ayrıca, markaya yönelik çalışan her bir macro influencer,  e-mail iletişimlerine ve içerik koordinasyonuna çok daha zaman ayıracağından kendi özel hayatlarından kıstıkları zamanda da çalışmaları manasına gelmektedir. Micro ve macro influencer nedir sorusunun dışında macro influencer’ın markaya faydaları nedir sorusunun cevabı da dikkat çekmektedir.
 • Macro influencer üretmiş oldukları içerikler ile belirli takipçi kitlesine sahip kategoride bulunmaktadır. Bu sebeple macro influencerların takipçi kitlesi çok daha tutarlıdır. Markalar kendilerine yönelik hitap eden macro influencerlar ile çalışarak etkileşim ve dönüş almayı kesin bir duruma getirebilirler. Doğru olan içerik, doğru hedef kitle seçildiği zaman macro influencerların etki noktası mega influencerlara göre fazladır.

Sonuç Olarak;
Micro influencer ve macro influencer nedir dediğimizde Influencerlar, bazı konularda uzmanlaşan ve bu noktalarda Youtube, Instagram ve diğer sosyal medya kanallarında yayınlar gerçekleştiren uzmanlardır. Bu kişiler, takipçilerini etkileme konusunda gücü olan kişiler oldukları için, onlara influencerlar denmektedir. Influencerlar, kendi içerisinde; takipçi sayısına göre Macro, micro veya nano influencerlar gibi alt kırımlardadır.


1 milyondan az takipçisi bulunan influencerlara macro influencerlar denmektedir. 1 milyondan çok takipçisi bulunan influencerlara hiper ve 10.000-100.000 arası takipçisi olan influencerlara da micro influencerlar denmektedir. 10.000’den az takipçisi bulunan; 1.000’den az takipçisi bulunan influencera da nano influencerlar denmektedir. Mikro influencer ve makro influencer nedir  konusunda firmamızdan detaylı bilgi alabilir, hizmetleri kullanabilirsiniz.